Любов Мочалова:«Перший код» – це можливість розповісти всьому світу про українське IT»

Любов Мочалова:«Перший код» - це можливість розповісти всьому світу про українське IT» - 1 - изображение

В Україні, попри війну, продовжуються зйомки документального фільму про IT-технології «Перший код». Стрічка розповідає історію розвитку ІТ в Україні від зародження до сучасності. Як виникла ідея зняти фільм, чиї історії можна буде побачити в кінокартині та коли очікувати прем`єру? Про все це спеціально для Woman розповіла креативна продюсерка фільму Любов Мочалова.

Ідея фільму: як і хто ініціював запуск цього проєкту, який бекграунд виникнення самої ідеї старту? 

Це було так спонтанно. Минулого року у вересні, ми стояли з командою в офісі, пили каву на кухні. Обговорювали якийсь фільм, і тут мене просто осяяло «треба зробити документалку про українське IT». Зібрати всю історію індустрії в одному місці, та показати її смачно і зрозуміло для всіх. Я одразу побігла писати Владу (Владислав Савченко, президент Європейської асоціації програмної інженерії, – прим.редактора)  смс з ідеєю. Він тоді був у відрядженні у Штатах. На що він відповів «Крута ідея. Давай робити». Я думаю тоді ніхто з нас не усвідомлював всього масштабу історії, в яку ми вв’язались. 

Пам’ятаю, як ми вигадували назву сидячи в нашому офісі в опенспейсі на Подолі, і тоді Даша Турукало (наш маркетолог) запропонувала Перший код. І всі одразу відчули – це воно. 

Як залучали перші компанії до інтерв’ю? Чи отримали підтримку самих представників ІТ-галузі? Як домовлялися про зйомки, і як процес виглядав на початку, до залучення професійної команди?

Ми починали силами команди EASE. Тобто за все відповідала я, Сергій Кривко (наш тодішній ютуб продюсер) та Влад Савченко, який власне і брав всі інтерв’ю у героїв. Шукали продакшн у кожному місті, куди їздили. Знімати почали як раз наприкінці минулого року, а тому до війни встигли записати приблизно 70% бажаних інтерв’ю. 

Обрати героїв було не важко, адже ці імена та компанії на слуху в нашій сфері. Щоправда, були ті бажані герої, яких вдалось заманити тільки зараз, коли проект вже набув рівня та статусу. Це Preply наприклад, раніше вони нам навіть не відповідали.

Я пам’ятаю, як в мене та команди перехоплювало подих на кожному інтерв’ю, тому що це люди – глиби, справжні особистості. Кожен – надзвичайно харизматичний. Та моїм улюбленим героєм став Олексій Скрипник, якого ми писали в компанії в них в офісі компанії ELEKS у Львові. Він просто заповнив собою весь простір, хотілось увібрати в себе трохи його мудрості. І коли ми пізніше дізнались, що його не стало – довго не могли в це повірити. 

Харків, Львів, Одеса – ми просто їздили всією Україною, недосипали, мерзли в маршрутках та потягах. Але був такий адреналін та відчуття того, що робимо щось важливе для країни. А ще – майже кожен герой, якого ми писали (а це фаундери найвідоміших українських IT компаній) казав: «в нас теж була ідея такого фільму. А ви взяли і робите». 

Любов Мочалова:«Перший код» - це можливість розповісти всьому світу про українське IT» - 2 - изображение

Процес зйомок документального фільму про IT-технології «Перший код»

Бюджет зйомок: скільки ви закладали на фільм з самого початку та як змінювали його в процесі?

На початку я думала, що ми почнемо процес своїми силами (тобто за повного фінансування Владом Савченко, він дав на це згоду) а потім залучимо партнерів з IT ринку. Адже «Перший код» – це можливість розповісти всьому світу про українське IT, підвищити впізнаваність нашого технологічного бренду в світі. 

Коли почалась війна – ми зупинили роботу над проектом, адже знімати було небезпечно, а майбутнє було невизначеним. Та влітку 2022-го ми усі побачили, що це не закінчиться скоро, а тому проект треба продовжувати за будь-яких обставин. Але коли ми пішли з пропозицією долучитись до потенційних партнерів – усі вони відреагували дуже мляво. Я тоді дуже засмутилась, а Влад розізлився – і сказав що тепер ми зробимо кіно світового рівня і він це профінансує. І щойно я побачила зелене світло – ми почали затверджувати кіношну професійну команду. 

Любов Мочалова:«Перший код» - це можливість розповісти всьому світу про українське IT» - 3 - изображение

Процес зйомок документального фільму про IT-технології «Перший код»

Чому в результаті звернулися до професійної кінокоманди? На основі чого обирали з ким продовжити співпрацю?

Амбіції зростали разом із проектом. І як це часто буває у великих історіях – ти робиш крок, а потім ще один. І в результаті вимальовується цілий шедевр. 

Я обирала людей інтуїтивно. Мені було важливо, щоб в них горіли очі. Ми почали працювати з тими, хто приходив підготовленим – вже знав історію Асоціації EASE та «Першого коду». Мені було важливо, аби сценариста, режисера, головного оператора постановника захоплювала ідея фільму, і вони хотіли викластись на всі сто. І ми сформували таку команду, перебравши найкращі кадри української кіноіндустрії. 

Зараз склад «Першого коду» – це Боги у своїй професії, я постійно в них вчусь та довіряю їм.  Наприклад, мені подобається як Таня Буренко розклала сценарій по драматургії, адже розуміє що увагу глядача ми будемо тримати емоціями, а не сухими фактами про IT. Артур Лерман вигадав такі режисерські постановки та декорації, що Гай Річчі ховається.  А Євген Усанов – втілює свої навички зйомок світової реклами в Голлівуді. 

Як працюєте в умовах блекауту? Наскільки складно триматись визначеного плану в таких умовах, та чи затримає ця ситуація дату прем’єри? 

В нас настільки професійна команда, що ми передбачаємо усе що можливо в умовах зйомок під час війни. На кожну локацію возимо генератори, додаткові джерела живлення, павербанки, освітлення. 

Ситуацію ускладнює те, що етап предпродакшну (тобто розрахунку бюджету, освоєння локацій, написання режисерського сценарію), продакшну (безпосередньо зйомок) та постпродакшну (тобто монтажу відзнятого матеріалу) відбувається одночасно. І через це, аби вкластись в дедлайн до кінця року – команда працює без вихідних вже третій місяць. Прем’єру світ побачить у лютому-березні 2023. 

Як вдалося організувати та контролювати зйомку в Барселоні? В чому різниця між українською та іспанською ментальністю, яку ви відчули в процесі роботи? Як іспанці ставилися до українців та взаємодіяли з вашою українською командою? 

О, це була сто відсотків найскладніша зйомка з усіх. Тут хочу окремо виділити титанічну працю та кризовий менеджмент нашого лінійного продюсера Марини Романенко. Адже уся техніка була забукана з різних ренталів (в Іспанії був лише один рентал, де можна було взяти все в одному місці, але й той далеко від Барселони й запросив космічні гроші). 

Тому збирали прилади по усьому місту, нам тут з України треба було забезпечити вчасну оплату всього на різні рахунки. А іспанська команда взагалі розчарували – вони на чілі та росслабоні, не звикли квапитись. 

Наші максимально чітко все підготували – Артур Лерман детально розписав режисерську постановку, освоїв віддалено локацію. Євген Усанов підготував 3Д моделювання освітлення кожного кадру. Іспанцям треба було це лише відтворити. Але коли почалась зйомка – вони чомусь «ввімкнули кориду» та почали сперечатися про те, як бачать кадр. 

Наші режисер та оперпост курували своїх колег з Києва. І тільки но ми зібрались в кафе, та налаштували зум аби віддалено виставляти кадр у Барселоні – на Київ почали летіти ракети, зникло світло і інтернет. І сигнал зуму нам приходив із запізненням. Максимально нервовий момент, враховуючи те, що зйомка мала відбуватись строго по часу, адже було заплановано денне та вечірнє освітлення в яке треба було вписатись.

На які процеси зйомки фільму впливає креативний продюсер? Як це приміряти на себе нове професійне амплуа?

Я свого часу 5 років пропрацювала на телебаченні у різних амплуа – від сценариста до автора та керівника проектів. А крім того мала свій продакшн, тому усі процеси зйомок знаю. Щоправда професійне кіно це інший рівень, який завжди мене вабив.Тут багато нових для мене процесів та людей у команді. 

Я, як креативний продюсер займалась девелопментом проекту з нуля: розробкою концепції та презентацією проекту. Ну і на мені увесь подальший творчий контроль: від ідеї до виходу на екран. В моєму віданні було зібрати дрімкаст та об’єднати їх в одну сталу спрацьовану команду. Важливо було залучити відповідні до ідеї фільму творчі одиниці: від режисера та сценариста до режисера монтажу під ці завдання. Крім того, я слідкую за освоєнням усього фінансування та тим, аби дотримувались умови, під які воно було надане. 

Іноді креативний продюсер сам контролює і стверджує монтаж, звук і музику. Іноді він дає свободу режисеру, а потім вносить свої правки і пропозиції. Тут я думаю ми з Артуром Лерманом домовимось. Адже на усіх етапах до цього – вдавалось знайти спільну мову. 

Любов Мочалова:«Перший код» - це можливість розповісти всьому світу про українське IT» - 4 - изображение

Креативна продюсерка Любов Мочалова

Переговори з Netflix: на якому етапі зараз домовленості? Як плануєте виходити на платформу, які труднощі розміщення фільму на світовій стрімінговій платформі?

Специфіка співпраці зі світовими платформами в тому, що їм не можна запропонувати проект напряму. Вони працюють лише через своїх зареєстрованих спеціальних агентів, а на них треба було виходити окремо. Враховуючи те, що Україна не має великого досвіду розміщення там своїх продуктів – ми шукаємо цих агентів через увесь можливий особистий нетворкінг команди.  І щойно презентуємо тизер та синопсис стрічки – покажемо їх і агентам. Адже до них треба йти вже з чимось готовим. А просто показати на пальцях що у нас буде класне кіно – не працює. 

Коли світ побачить тизер фільму?

Тизер ми презентуємо на великій пресконференції у Києві у середині грудня. 

Фото: пресслужба


Почніть вводити текст і натисніть Enter для пошуку

Top