«Допомога психолога»: Що робити, якщо дитина через війну стала агресивною
Більше двох місяців Україна мужньо відстоює свої кордони у боротьбі з російськими окупантами. Мільйони українських дітей переживають постійний стрес і глибоку психологічну травму через обстріли та постійну небезпеку. Психолог Дмитро Карпачов пояснив, що робити, якщо дитина під час війни стала агресивною.
Експерт відзначив, що агресія є наслідком відчуття власної слабкості та страху перед чимось. Тож, що робити, якщо ваш син чи донька через війну стали агресивними:
- Пам’ятайте: агресія ― наслідок страху.
Шкільні хулігани ― досить вразливі діти, які своїми вчинками намагаються захистити себе. Дитина, яка зіткнулася з травматичними обставинами у житті, хоче хоч щось контролювати і давати відсіч. Хоч якось звільнити те внутрішнє напруження, яке у неї з’явилося внаслідок відчуття небезпеки. Коли ми боїмося, то використовуємо одну з трьох стратегій: біжи, завмри або бий.
- Не сваріть і не хваліть дитину за прояв агресії.
До цього треба ставитися з розумінням, проте не можна ігнорувати. Запропонуйте дитині випустити агресію на подушку, а не на людей. Поясніть, що не треба робити боляче іншим.
- Додайте дитині фізичної активності, щоб зняти напругу.
Фізична активність буде розряджати те внутрішнє напруження, яке накопичується. Дитина просто не знає, як звільнити негатив і куди його спрямувати.
Фото: прес-служба СТБ