“Незламна мама”: реабілітація українок після воєнних злочинів

Незламна мама: реабілітація українок після воєнних злочинів - 1 - изображениеУ березні до табору проєкту «Незламна мама» від «Фонду Маша» за сприянням Офісу Генпрокурора заїхали жінки й діти, які пережили пекло воєнних злочинів. Протягом трьох тижнів психологині програми повертали їм бажання жити. І тепер розповіли, як проходила ця надважлива і надзвичайно складна реабілітація. 

Згаслий і насторожений погляд, ледь помітна посмішка, напруга у рухах, обережність у спілкуванні. Такими до табору програми психо-емоційної стабілізації «Незламна мама» приїхали 13 українських родин. Ці жінки й діти вижили після воєнних злочинів російських військових, зокрема після знущань та  сексуального насильства.

“У коридорах табору в перші дні зміни було тихо та малолюдно, – розповідає голова «Фонду Маша» Тетяна Мураткіна. – Жінки і діти недовірливо ставилися і приглядалися одне до одного та до наших психологів. Зазвичай, вони проживали у невеликих містечках, що перебували під окупацією російських військ. Вони не звикли, що про них піклуються, не звикли отримувати щось безкоштовно. І були настороженими, бо не знали, що відбуватиметься з ними в таборі. Вони думали, що немає подібних до їхніх історій, що вони сам на сам зі своїм горем, зі своїм пеклом. Але це не так”.

Незламна мама: реабілітація українок після воєнних злочинів - 2 - изображение

Фонд Маша Тетяна Мураткіна

Поступово психологині «Незламної мами» достукалися до матусь, які дійсно є незламними,  до їхніх дітей, які насправді прагнули і хотіли спілкування. Учасниці проєкту зрозуміли, що вони не самотні у своїй біді. Що вони не винні в тому, що з ними сталося. Головна мета терапії – розглянути травму як один із життєвих моментів. Життя було до і життя продовжується після. І відмовлятися від нього не варто.

“Зовсім зцілитися за три тижні неможливо. Це багаторічна робота. Але за цей час ми можемо повернути бажання жити, планувати своє майбутнє й вірити в краще, – говорить психологиня проєкту Ірина Басіста. – Поступово наші незламні мами розслабляються, починають спілкуватися між собою. Результат нашої роботи видно й чути: бо в їдальні та коридорах стає гамірно, а на обличчях жінок і дітей з’являються усмішки. Люди, які здригалися від кожного дотику, починають обійматися. Звісно, пережите пекло не зникає. Але згодом воно стає минулим і поступається планам на майбутнє. До речі, так, наші жінки починають мріяти і планувати подорожі, життя після повернення додому, нову роботу”.

Незламна мама: реабілітація українок після воєнних злочинів - 3 - изображение

Фонд Маша психологиня Басіста

Більшість цієї особливої зміни приїхала в табір «Незламної мами» з розладом сну. І завдяки 3-тижневій роботі з психологами до них повернувся міцний сон:

“У кінці зміни деякі жінки почали говорити, що готові до нових стосунків. І це найвище досягнення нашого проєкту, – говорить Тетяна Мураткіна. – Наші дівчата перестають замикатися у своєму горі, більше не тонуть у думках на кшталт: а якби я виїхала, а якби я не вийшла на вулицю, а якби я не зайшла в той будинок… Вони ніколи не забудуть про те, що з ними трапилося, але вони можуть навчитися жити з цим досвідом і піти далі”.

Незламна мама: реабілітація українок після воєнних злочинів - 4 - изображение

«Фонд Маша» реабілітація українських жінок

Цей проєкт неможливий без вашої підтримки! Допомогти нашим  «Незламним мамам» і отримати за це подарунки можна тут.


Фото: прес-служба


Почніть вводити текст і натисніть Enter для пошуку

Top