Писанка: жорстока традиція, яку ми маємо переосмислити

Традиційним символом Пасхи є писанка. Яскраве яйце розмальоване у локальні орнаменти, старовинна техніка розпису — лише видима сторона свята. Зоозахисники напередодні Пасхи розповіли про іншу, приховану, насильницьку сторону такої практики.

Активісти міжнародної організації Відкриті Клітки Україна та за день до Пасхи провели акцію-перформанс на тему жорстокої реальності птахофабрик та виробництва яєць. У центрі столиці зоозахисники розташували метровий макет яйця з традиційним писанковим малюнком, який з часом зірвали, оприлюднивши глядачам реальну історію яйця — документальні кадри з птахофабрик. Знімки, що активісти показували перехожим, демонстрували усі жахіття та насильство, що переживають кури-несушки: канібалізм, велика смертність, навмисне травмування виробником, постійна тиснява та стрес, тощо.

“Яйце, продукт жорстокості та страждання, позиціонується на Пасху як символ духовності та безперервності життя. Але в реальності писанки та яйця-крашанки — результат смертей, страждань та катувать живих істот. Традиції — не даність, у 21-му столітті люди мають почати переосмислювати та відмовлятися від старих практик, які є насильницькими по відношенню до людей і тварин.” — Ліза Северіна,  представниця зоозахисної організації Відкриті клітки Україна.

Саме у цей період збільшується попит на яйце як продукт. Але виробники та інформаційний простір наповнений виключно позитивними та щасливими образами тварин, людей та яскравих яєць-крашанок.